About Studio Namaste

Studio Namaste opened in September 2008. We offer movement classes that benefit both the mind and the body. A variety of styles of yoga are on offer, as well as pilates and other strength & flexibility classes. The studio differs from large fitness centers by focusing on individual client needs with attention to detail, an intimate atmosphere in a comfortable environment and every effort being made for maximum wellness and relaxation.

We hold regular group classes as well as private or semi-private classes for 1 to 2 clients or small closed groups. We offer lessons for both adults and children starting from the age of 4. The maximum capacity of our group classes is 8 adults or 10 children. We also regularly organize workshops on different topics (e.g. yoga, pilates, mindfulness, essential oils, nutrition).

The studio provides all the props you need to enjoy your class (e.g. overballs, stability balls, BOSU, foam rollers, pilates circles, flex bands), including specialized pilates and yoga mats. At our studio, it is possible to buy or order different props for your home practice, socks ToeSox®, and essential oils produced by Young Living™.

O studiu

Studio Namaste bylo otevřeno v září 2008. Naše studio nabízí pohybové aktivity zaměřené na vnímání těla i duševního rozpoložení. V nabídce máme kurzy jógy, pilatesu i cvičení cílené na strečink, zlepšení kondice i flexibilita. V našem rozvrhu najdete jak pravidelné skupinové lekce, tak i hodiny individuální pro 1, 2 nebo uzavřenou malou skupinu klientů. Nabízíme lekce jak pro dospělé, tak i pro děti od 4 let. Maximální kapacita skupinové lekce je 8 dospělých nebo 10 dětí. Pořádáme také příležitostné workshopy na různá témata.

Studio jsou plně vybaveno veškerými pomůckami (overbally, velké gymnastické míče, BOSU, pěnové válce, pilates kruhy, flex bandy apod.) včetně podložek na jógu a pilates. Je možné si u nás zakoupit, případně objednat, různé pomůcky na cvičení, ponožky ToeSox®, esenciální oleje od společnosti Young Living™.

Studio se liší od velkých sportovních center svým zaměřením na individuální potřeby klientů a na péči o detail, komorní atmosférou a snahou o maximální pohodu. Do hodin zároveň promítáme mnohaleté zkušenosti s aktivním přístupem ke zdravému životnímu stylu.

Alena is the Studio Namaste office manager and the main point of contact for the studio. She helps clients book classes, make payments, and answers any of their questions. Alena also works with the studio instructors helping with scheduling and finding substitutes as needed. Alena lives in the local area and enjoys taking pilates classes at Studio Namaste.

Alena je manažerkou Studia Namaste a její hlavní pracovní náplní je kontakt s Vámi, s našimi klienty. Pomáhá Vám při rezervaci kurzů, řeší otázky spojené s platbami a dalšími problémy, usnadňuje komunikaci se studiem.

Alena těsně spolupracuje se všemi našimi instruktorkami, sleduje všechny změny v rozvrhu, v případě nutnosti zajišťuje náhrady a o všech změnách Vás informuje.

Žije poblíž Nebušic a někteří z Vás se s ní potkávají na hodinách jógy a Pilatesu, protože sport je i jejím koníčkem.

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Background pattern