Spring Courses/Jarní kurzy (25.02.20 – 17.06.20)

  • Yoga for Kids (5-7 years old), with Andrea Limón – Tuesday 16:00-16:45 (Course Price: 4000 Kč ~ 16 lessons)
  • Jóga pro děti (5 – 7 let), s Andreou Limón – úterý 16:00-16:45 (cena kurzu: 4000 Kč ~ 16 lekce)

We also offer lessons for children and teens. Regular practice of yoga is very beneficial not only for adults, but for our children as well. They can stretch after a long day spent in school, strengthen the muscles of their whole body and learn how to release tension. Children will learn to be aware of their breath and to work with it using it to help them with different emotional states.

Yoga develops whole body, therefore it is an excellent complement and compensatory exercise to sports like golf, tennis, ice hockey etc.

Lessons are adjusted to the age group of participating children.

Kromě lekcí pro náctileté v našem studiu nabízíme i kurz jógy pro mladší děti. Cvičení jógy je velmi prospěšné nejen pro dospělé, ale i pro naše potomky a to již od útlého věku. Děti se protáhnou po celém dni stráveném ve škole, posílí si svalstvo celého těla a zároveň se naučí uvolnit napětí a stres nashromážděný během dne. Děti se učí vnímat svůj dech a pracovat s ním.

Jóga rozvíjí celé tělo, je tedy výborným doplňkem a kompenzačním cvičením pro jednostranně zaměřené sporty, jako je tenis, golf, hokej apod. Lekce je přizpůsobená věkové kategorii dětí.

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Background pattern