Teacher

Jana Spurná

About Jana

I discovered yoga and pilates or maybe they discovered me after the birth of my second child when I was looking for some kind of physical activity which would help me to strengthen and at the same time to relax my body and to manage my small children.

I fell in love, especially with yoga, very quickly and since then yoga and pilates have been both essential and important part of my everyday life.

I have been teaching yoga and pilates for 12 years, I started with power yoga and then progressed to vinyasa flow yoga, which is closest to my heart, and hatha yoga. What I love about vinyasa yoga is the energy flowing and dancing in the whole body during the practice, it can be fast or slow, it can be dynamic or very relaxing, it has just the right pace for every day and every mood.

For me personally, pilates is a great companion of yoga, it’s a wonderful tool for improving body awareness and toning the body from the inside out, from the deep layers to the superficial ones, and for creating mindful movement.

My strongest motivation and the best reward is to see my clients grow, to guide them on their journey from the basics to the more advanced exercises, to listen to their stories about their practice helping them in different situations of their lives and to enable them to feel comfortable in their bodies.

Namaste!

 

Jógu a pilates jsem objevila a nebo možná oni objevili mne po narození mého druhého dítěte, kdy jsem hledala nějakou formu fyzické aktivity, která by posílila a zároveň uvolnila moje tělo a pomohla mi zvládnout moje malé děti.

Zamilovala jsem se velmi rychle, obzvláště do jógy a od té doby, jsou s pilatesem oba dva nezbytnou a důležitou součástí mého každodenního života.

Jógu a pilates učím již více než 12 let, začínala jsem s powerjógou a pak se postupně přesunula k vinyase flow józe, která je mému srdci nejbližší, a hatha józe. To co na vinyase józe miluji je energie, která plyne a tancuje v celém těle během praxe, může být rychlá nebo pomalá, může být dynamická i velmi uvolňující, má prostě to správné tempo pro každý den a náladu.

Pro mě osobně je pilates perfektním společníkem jógy, je to úžasný nástroj k zlepšení vnímání těla a jeho posílení zevnitř ven, od hlubokých vrstev až po ty povrchové, k tvoření vědomého pohybu.

Mojí nejsilnější motivací a nejlepší odměnou je vidět svoje klienty růst, doprovázet je na jejich cestě od základů k pokročilejším cvičením, poslouchat jejich příběhy o tom jak jim jejich praxe pomohla v různých situacích jejich života, umožnit jim cítít se pohodlně ve vlastním tělě.

Namaste!

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Background pattern