Teacher

Zdenka Josefi

About Zdenka

Sport, dance, and movement have been a big part of my life since childhood. Movement is a source of energy and joy that I enjoy sharing with others. I studied Physical Theater at the Academy of Performing Arts in Prague. During my studies there, I learned about pilates. Teaching Pilates and performing physical theater have become my professions; I feel they complement each other very well. The body, for me, is a tool that we need to care for in order for it to work at its best. I devote my time equally to theater, dance projects and teaching movement classes.

My lessons are adaptable for adults, children and seniors. I teach a variety of lesson types such as pilates, stretching, back pain prevention and dynamic lessons, focused on healthy body shaping. I have been teaching for ten years now.

I can offer lessons in Czech, English or Spanish.

 

Sport, pohyb, tanec mne provází již od dětství. Pohyb je pro mne zdrojem energie a radosti, kterou ráda sdílím. Vystudovala jsem Fyzické divadlo na Hudební Akademii Múzických Umění v Praze. Již během studia jsem se seznámila s technikou pilates. Pilates a fyzické divadlo se staly mou profesí a vzájemně se doplňují. Tělo vnímám jako náš nástroj, o který je třeba pečovat. Paralelně se věnuji divadelním, tanečním projektům a instruktorské činnosti.

Zaměřuji se na lekce jak pro dospělé, děti, tak pro seniory. Vedu lekce pilates, stretching, prevence bolesti zad a dynamičtější body form, zaměřený na tvarování postavy. Lektorské činnosti se věnuji nyní již deset let.

Lekce nabízím také v angličtině či španělštině.

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Background pattern